Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Gabriel dla LEWICA24.pl: Na lewo (od SPD) nikogo nie ma

dodano 2012-06-09 08:07 w kategorii: Ludzie

KM: Czy nie obawia się Pan, że popierając pakt fiskalny oddaje Pan część wyborców SPD w prezencie partiom, takim jak „die Linke”? Że pod wpływem kryzysu niedługo w Niemczech - tak, jak w i w Grecji – nastroje się zradykalizują? W Grecji socjaldemokratyczny PASOK stracił  na rzecz alternatywnie lewicowej koalicji SYRIZA… 

 
SG: Grecja nie jest gospodarka rynkową. Tych krajów nie można porównywać. Poza tym tu nie chodzi o polityczne rozgrywki i walkę o wyborców. To kwestia odpowiedzialności socjaldemokracji za kraj. Ostatnia nowelizację niemieckiej konstytucji zaostrzyła zawarte w niej restrykcje w sprawie zaciągania długów przez rząd federalny i kraje związkowe. Musimy przestrzegać konstytucji. 
 
KM: Także za cenę ew. przepływu wyborców do partii na lewo od SPD? Za rok wybory do Bundestagu… 
 
SG: W Niemczech partie na lewo od SPD mają bardzo małe poparcie – u nas sytuacja na scenie politycznej jest zupełnie inna, niż w Grecji. Ale co dużo ważniejsze, SPD jest partią odpowiedzialną. Konieczne jest przestrzeganie górnej granicy zadłużania. Dzięki dyscyplinującym zasadom i podatkowi od transakcji finansowych będzie można powrócić do konsolidowania finansów publicznych. 
 
Decydujące jest nie pytanie, czy zwalczać zadłużenie, ale jak to robić. Polityka oszczędności nic tu nie pomoże bez proponowanego przez  nas paktu na rzecz wzrostu i zatrudnienia. 
 
KM: Czyli konkurencji z lewej strony Pan się nie obawia? 
 
SG: Na lewo nikogo nie ma... 
 
 
Źródło: www.lewica24.pl 


Komentarze

Wydarzenia

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.